Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
  • Türkçe: her yerde...

Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Cumartesi, 02 Kasım 2019 13:54

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi

Yazar: Erol Barın, Abdurrahman Güzel

Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, Türkçe ve Türk kültürünün tanınması ve yaygınlaşması açısından son derece önemlidir. Bu konuda temel ve genel ilkelerin doğru belirlenmesi ve öğretimde bunlara eksiksiz olarak yer verilmesi gerekmektedir. Bunu gerçekleştirecek olanlar, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında uzmanlaşanlardır. Dile olan ihtiyaç arttıkça, dil öğretiminde kullanılan yöntemlerin sorgulanması ve amaca en kolay götürecek etkili yöntemlerin geliştirilmesi gündeme gelmiştir. Geliştirilen dil öğretim yöntemleri arasında amaca en uygun olanı belirlemek ve bunu uygulamak çok önemlidir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimini gerçekleştirirken dil bilgisi yapılarının hangi sırayla ve ne şekilde verileceği, kelime öğretiminin nasıl yapılacağı ve öğretilenlerin kalıcı kılınması için neler yapılması gerektiği hususları çok iyi planlanmalıdır.

Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi sırasında en önemli etkinlik kelime öğretimidir. Dili tam anlamıyla kullanabilmek ve cümle biçimlerini rahatça kavrayarak dilin içine girebilmek için yeterli düzeyde kelime hazinesine sahip olmak gerekmektedir. Kelime öğretiminde kullanılabilecek rol yapma, drama ve gösteri teknikleri, zekâ türlerinin özelliklerine hitap eden öğretim teknikleridir. Değişik zekâ alanlarına sahip olan öğrenciler, belirli kelimelerin öğretilmesini amaçlayarak hazırlanmış kısa oyunları izlemekten hoşlanırlar. Kelime öğretiminde çağrışım tekniğinin de önemli bir yeri vardır. Öğretim elemanı çeşitli modeller ortaya koyarak öğrencilerin örnekler oluşturmasına yardımcı olur. Alfabe öğretimi ve seslerin telaffuzu, öğretimin ilk aşamasında yer alan hususlardır. Bu, öğretim elemanı için bir fırsata dönüşmelidir. Her sesle ilgili telaffuz eğitimi, öncelikle sınıftaki nesnelerden başlamak suretiyle resimlerden de yararlanarak kavratılan sesle başlayan kelimelerin gösterilmesi yoluyla gerçekleştirilmelidir. Gösterilerek kavratılan bu kelimeler “Temel Söz Varlığı”ndan seçilmeli ve öğrenicinin en çok ihtiyacı olan kelimeler ilk önce öğretilmelidir.

Okunma 1495 kez

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu telif@yabancilaraturkce.com adresinden bize bildirebilirsiniz.