Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
  • Türkçe: her yerde...

Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Salı, 19 Aralık 2017 07:47

Yabancılar İçin Türkçe Hikaye Kitapları

Kültür ve Turizm Bakanlığının GENÇDES projesi desteği ile hazırlanan "Türkçe Öğrenen Mülteci Gençler İçin Seviyelendirilmiş Hikâye Setleri" çalışması Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yardımcı okuma kaynaklarına olan ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Setlerin önsözü şu şekildedir;

Millî Eğitim Bakanlığının son verilerine göre okullarda 150 bin, geçici eğitim merkezlerinde de 300 bini aşkın, toplamda 500 bine yakın Suriyeli öğrenci Türkiye’de eğitim almaktadır. Ülkemiz Suriyeli mülteci öğrencilerin derslik, eğitim, kırtasiye, lojistik ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir çalışma yürütmektedir.
Söz konusu öğrencilerin entegrasyonu için yapılan çalışmalardan biri de Türkçe öğretimi konusudur. Öğrenciler yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında ders ve çalışma kitapları edinmekte ancak Türkçenin dil zevkini hissedecek seviyelerine uygun edebî metinler konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar.
Suriyeli çocuklara ve gençlere Türkçe öğreten öğretmenlerin en büyük sorunlarından birini onlara seviyelerine uygun olarak hazırlanmış yardımcı kitaplar ve okuma kitapları sunamamak oluşturmaktadır. Bilindiği üzere bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biri o dilin edebî ve estetik zevkine uygun şekilde hazırlanmış metinleri okumaktır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES Projeleri kapsamında desteklenen bu proje ile ülkemizde öğrenim gören 14 yaş üstü yabancı öğrencilerin dil seviyelerine ve ortak kültür değerlerine uygun olarak alan uzmanı yazarlarca özgün hikâye kitapları hazırlanmıştır. Hikâyeler yalnızca mülteci öğrenciler için değil 14 yaş üstü bütün yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenimini destekleyecek niteliktedir.
Hikâyelerde dilin altı seviyesi (A1,A2,B1,B2,C1,C2), ders kitaplarındaki temalar ve temel yaşam alanları dikkate alınmış, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nden yola çıkılarak hazırlanan kazanımları ve dil becerilerini destekleyici hikâye setleri oluşturulmuştur. Bu çerçevede her seviyede 5 hikâye kitabı, toplam 6 seviyede 30 hikâye kitabı hazırlanmıştır. Her bir seviye için hazırlanan hikâye setlerini bir yazar kaleme almış, toplam altı seviyede altı yazar görev almıştır.
Okuma anlama çalışmalarına katkı sağlamak amacı ile her hikâye sonunda etkinlik ve alıştırmalar hazırlanmış, dinleme metinleri sayesinde öğrencilerin hikâyeleri Türkçenin kurallarına uygun bir telaffuzla dinlemeleri sağlanmaya çalışılmıştır.
2017 yılı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde Türk Dili Yılı olarak ilan edilmiştir. Editör ve yazarlar olarak Türk Dili Yılı’nda bu hikâye seti vasıtasıyla mülteci öğrencilerimizin Türkçemizin edebî ve estetik zevkini hissetmelerine bir nebze olsun hizmet edebilirsek kendimizi bahtiyar sayacağız.

 

Okunma 8498 kez

Görsel Galerisi

Bu kategorideki diğerleri: Yedi İklim Video Etkinlik Kitabı »

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu telif@yabancilaraturkce.com adresinden bize bildirebilirsiniz.