Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Teşbihte (temsilde) hata olmaz

Görüntülenme: 2807

0.0/5 rating (0 votes)

Anlatımda teşbihin (benzetme) büyük önemi vardır. Benzetme ve örneklendirme (temsil) yolu ile kuvvetlendirilen anlatım çok etkili olur. İşte söz esnasında yapılan benzetmeler bazen kaba ve yersiz kaçabilir. Asıl amaç daha iyi anlatım olduğu için kimse bu tür benzetmelerden gocunmamalı, ayıp karşılamamak ve kötüye yormamalıdır.

(Önemli açıklama: "Teşbihte hata olmaz", demek, "Teşbihte hata kabul olunmaz, her benzetme doğru ve uygun yapılmalıdır." anlamına gelir. Oysa bugün tam tersi anlaşılmakta ve konuşanlara tolerans gösterilmektedir. Her şeye rağmen yine de teşbihlerimizde hata yapmamalıyız. Hatalı teşbihten dolayı karşı tarafın güceneceği akıldan çıkarılmamalıdır.)

Uygunsuz bir benzetme ile söze devam etmek isteyen kişilerce bir giriş cümlesi olarak söylenir.

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.