Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Ağzıyla Kuş Tutsa Nafile

Görüntülenme: 5186

0.0/5 rating (0 votes)

Çok çalışıp, olağanüstü bir iş bile yapsan boşuna uğraşma bir şey yapamazsın.
Bazı insanlar ne yapsalar kendilerini başkalarına kabul ettiremezler. Amir memuruna, öğretmen öğrencisine kafayı takar. Bu insanlar ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar bir türlü yaranamazlar. Öğretmen öğrenciye; “Ağzınla kuş tutsan sınıfı geçemezsin.” amir memura; “Terfi edemezsin!” tehditlerini savurur.
İnsan hata yapabilir. Düzeltme yoluna gidiyorsa, hoşgörülü olmak ve intikam almamak lazım.
Devir, Fransız - Osmanlı ilişkilerinin geliştiği ve Fransız donanmasının Osmanlı donanmasının emrine girdiği zamandır.
Topkapı Sarayı'nda huzura kabul bekleyen Fransız elçileri, kızlar ağasına işinin önemli ve acele olduğunu bir türlü anlatamamış, içeri girememişti.
Kızlar ağası, sabırsızlanan elçiye şöyle demiş;
- Siz ne laf anlamaz adamlarsınız yahu? Sultanımız bugün çok kızgın. Akşam cariyelerinden birine kızmış ve onu cellada vermiş. Biraz önce bir Frenk hokkabaz buradaydı. Adamcağız ne hünerler gösterdi. Külahının altından tavşanlar çıkardı, alev alev yanan çubukları ağzında söndürdü; havaya bir kuş uçurdu, uçan kuşa bir şeyler söyleyip, kuş gelip ağzına kondu. O da ağzıyla ayaklarından yakaladı. Sultanımız onu bile huzurundan kovdu. Senin anlayacağın ağzınla kuş tutsan nafile; ama senin ustalığın varsa, bir kere sultana arzedeyim.

Ben sana bir defa taktım kafayı
Ağzınla kuş tutsan nafile kardeş
Bir daha işleme böyle hatayı
Ağzınla kuş tutsan nafile kardeş

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.