Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Aklı Kesmek

Görüntülenme: 3273

0.0/5 rating (0 votes)

Bir şeyin gerçekleşeceğine inanmak.
İnanç insanları ayakta tutan manevi bir güçtür. İnancını kaybetmeyen insanlar ve milletler geleceğe daima bin umutla bakmışlar, yarının daha güzel olacağına inanmışlardır. İnanç, insana umut, mutluluk, bir arada yaşama sevinci ve huzur verir. İnançsızlık bir insan için ölümden başka bir şey değildir. İnançsız insan ve toplumlar yok almaya mahkumdur.
Devrinin ünlü hekimi ve matematikçisi olan İbni Sina'yı çocukken babası matematiğe önem veren bir okula yazdırır. O, bu okulda cebir ve geometriyi bir türlü yapamaz. Bundan dolayı okuldan kaçar. Yolda katıldığı bir kervan mola verir. İbni Sina'yı su alıp gelmesi için kuyuya gönderirler. Kuyunun ipinin sürtündüğü taşı nasıl kestiğini görür. “Bir ip bir taşı nasıl keser?” diye düşünür. Sonra aklına önemli şeyler gelir:
“Neden gidip gelmekle ip taşı kessin de benim aklım çalışarak cebir ve geometriyi kesmesin!”
Her şeyi ortada bırakıp okuluna geri döner. İpin taşı kesmesi ona azmi ve gayreti öğretmiştir. Sonuçta, bu sahada yüzyıllar sürecek bir üne kavuşur.

Bir inanca gayrete
Aklımız bir keserse
Düşecektir hayrete
Aklımız bir keserse

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.