Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Ayıkla Pirincin Taşını

Görüntülenme: 3771

1.0/5 rating 1 vote

Karışık olan bir işin içinden çık çıkabilirsen.
Öyle karışık işler vardır ki bir türlü çözümlenemez. Karışık işleri çözebilmek için önce sebeplerine inmek gerekir.
Sekiz yıla seksen yıllık işler sığdıran Osmanlı Sultanı Yavuz Selim (1512-1520), Yemen'i Osmanlı topraklarına kattıktan sonra, burada isyanlar çıkmış, daha sonra da Yemen fatihi Sinan Paşa, duruma hakim olmuştur.
Söylentiye göre Sinan Paşa'nın askerleri bir gün çölde konaklamış. Yemek pişirmek için torbalar içindeki pirinçleri çadırın üstüne dökmüş ve taşlarını ayıklamaya başlamışlar. Bu arada bir fırtına çıkmış ve rüzgarın getirdiği kum bulutu pirinçlerin üzerini kapamış.
Şakacı bir yeniçeri askeri:
- Biz Allah'ın nimetini taşlı diye beğenmiyorduk. Esas şimdi pirincin taşını ayıklayın. Allah Kâbe'ye hücum edenlerin fillerinin başlarına ebabil kuşlarıyla taş yağdırmıştı. Bizim de başımıza büyük bir taş yağmadan hemen tövbe edelim, diyerek arkadaşlarını güldürmüş.

Yolda koma yoldaşını
Kendin pişir sen aşını
İşlerin bir karışırsa
Ayıklarsın her taşını

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları