Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Ağız Yapmak

Görüntülenme: 3260

0.0/5 rating (0 votes)

Birini yanıltma, kandırma maksadıyla duygu ve düşüncelerini olduğundan başka türlü gösterecek biçimde konuşmak.
Önce hiç kimseyi yanıltıp kandırmamalıyız. Sözümüz de özümüz gibi dosdoğru olsun. Lafı ağzımızda eveleyip gevelemeden, döndürüp dolaştırmadan söylemeliyiz.
Meyvecilerin meyvelerini satmak için tuttukları bir düzen vardır. Bir şey üzerine yığdıkları meyveleri müşteriye olduğu gibi takdim etmezler. En öne meyvelerin en irileni ve en parlaklarını birer birer sıralarlar. Çürük, lekeli ve görüntüsü bozuk olan meyveleri iç kısma ve alta getirirler. En öndeki iri, parlak ve gösterişli meyveleri gören müşteride alma arzusu uyanır. Satış da böylece kolaylaşır. Meyvelerin satılması için meyvelerin bu şekilde düzenlenmesine “Ağız yapmak” denir.

Güneşe göz yumamazsın
Sen kimseye ağız yapma
Gerçekleri çalan sazsın
Sen kimseye ağız yapma

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.