Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Altından Çapanoğlu Çıkmak

Görüntülenme: 3313

0.0/5 rating (0 votes)

Bir iş üzerinde çalışırken beklenilmeyen bir aksilikle karşılaşmak.
Her işte umulmayan bazı eksikliklerle, tersliklerle karşılaşabiliriz. Bu eksiklikleri azim ve sabırla aşmak vazifemiz olmalıdır. Aksilikler karşısında yılmamalıyız. Her şeyin mutlaka bir çözüm yolu bulunmalı, işleri daha elverişli bir hâle getirmeliyiz.
“1764' te Ahmet Paşa Sivas'ta vali iken görevinden alınır ve sonra da öldürülür. Yerine büyük oğlu Mustafa tayin edilir. Kardeşi Süleyman Bey de Yozgat valisi olur...
Süleyman Bey, Yozgat'ı imar ederek Amasya, Ankara, Elazığ, Kayseri, Maraş, Niğde ve Tarsus'u hükmü altına alır. Süleyman Bey, Çapanoğullarının şöhretini her tarafa yayar. ‘Çapanoğlu’ adı, sadece halk arasında değil, devlet adamları arasında da ün kazanır.
Devlet memurlarından biri, halktan bazı kimselerin aleyhine verilecek bir kararı sonuca bağlamak için durumu soruştururken Çapanoğullarından birinin adı olaya karışır. Çapanoğullarının nüfuzundan korkan bir memur:
 ‘Bu işi fazla kurcalama, altından Çapanoğlu çıkar.’ diyerek soruşturmayı tamamlatmaz.”

Sanmazdım çocukları asfalta ve parka başlatsınlar
Oteller, hanlar yapsınlar canım viraneliklere
Sanmazdım kar yerine buzdan dondurma
Bir tek Çapanoğlu kalmasın Yozgat'ta

 

(Gülten Akın)

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.