Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Baş Bizim Olsun Da Düşünürüz

Görüntülenme: 3328

0.0/5 rating (0 votes)

Ümitsizliğe düşünce veya sonu bilinmeyen bir iş arasında harekete geçip geçmeyeceğimiz zaman söylenen söz.

İnsan her şeyini yitirebilir; parasını, malını, makamını hatta sağlığını. Yeter ki ümidini yitirmesin. İnsan ümit ettikçe yaşar, derler ya, ümidin verdiği aşılmaz güçle kaybettiklerini tekrar kazanabilir. Ümitsizlik ölüm demektir.
Katerina karşısında zaaflarına yenik düşen ve ordusunu Rus'a karşı büyük bir zaferden mahrum eden Baltacı Mehmet Paşa*, bu davranışından dolayı hapsedilir. Paşa hayatından ümidini keser. Onun bu ümitsiz ve saç sakal birbirine karışmış hâlini gören bir dostu, ona tıraş olmasını söyler. Paşa da “Baş bizim olsun da düşünürüz.” cevabını verir.

Ümitsizlik insan(ı) kemiren verem
Baş bizim olsun da düşüneceğiz
İşimi gücümü sizlere verem
Baş bizim olsun da düşüneceğiz

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.