Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

İki Dirhem Bir Çekirdek

Görüntülenme: 3203

0.0/5 rating (0 votes)

Giyimine çok dikkat etmiş, giyiminde özenmiş ve pek şık, anlamında bu deyimi kullanırız.
İnsanın içi gibi dışı da temiz ve uyumlu olursa ne âlâ! Toplum içinde iyi bir giyim - pahalı değil - bir tavsiye mektubu gibidir. Bir insanın dışı, içinin aynasıdır. İşte, toplantıda veya toplu olarak yaşanılan yerlerde insanın dış görünüşü önem arz eder.
Dirhem, eski ağırlık ölçüsü olan okkanın dörtte biridir. Bir okka 1283 gram geliyordu. Çekirdek de 5 santigram karşılığında kullanılan bir ağırlık ölçüsüydü.
Eskiden kullanılan Osmanlı altını toplam iki dirhem bir çekirdek ağırlığına yani yaklaşık 643 grama sahipti. Eskiden güzel ve süslü giyinenleri altına benzetmek için “altın gibi” yerine onlara “iki dirhem bir çekirdek” denilmiştir.

Sahilden mi geliyorsun
İki dirhem bir çekirdek
Nazlı nazlı gülüyorsun
İki dirhem bir çekirdek

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları