Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

İlk Göz Ağrısı

Görüntülenme: 3012

0.0/5 rating (0 votes)

İlk çocuk, ilk dost ve ilk aşk anlamına gelen bu deyim halk arasında sık sık kullanılır.
Gerçekten insanın hayatında ilk çocuğu ve ilk aşkı hiç unutulmaz. Her birinin ayrı ayrı yeri, sevgisi ve hatırası vardır.
İlk çocuğumuz doğduğu zaman dünyalar bizim olur, seviniriz. Sevincimizi eş dostla paylaşırız. Yani bir fidan büyütmenin gayreti içinde oluruz.
Gençlik yıllarımızın ilk aşkı... Kalbimizin heyecandan “Küt küt!” attığı sevgi dolu yıllar, sevip sevilmek, âşık olmak…
Türk milletinin şerefli ve şanlı bir geçmişi vardır. Savaşlar nice yiğitleri değirmeninde öğütmüş, nice yavuklular, nişanlılar ve evli kadınlar dul ve sevgisiz kalmıştır. Göz pınarları ağlamaktan kurumuş, yollarını gözlemekten yorulmuştur.
Bu kadersiz ama mübarek kadınlar, analar birbirleriyle helalleşirken birbirine, “Benim ilk göz ağrımdan haber yok, senin ilk göz ağrından haber var mı?” diye, terbiye ve edep sınırları içinde konuşup dertleşirlermiş.

Ey hatırası içimde yemin kadar büyük
Ey bahçesinin hoş günlere açık kapısı
Hâlâ rüyalarıma giren ilk göz ağrısı
Çocuk alınlarda duyulan sıcak öpücük.
                  (Orhan Veli)

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu [email protected] adresinden bize bildirebilirsiniz.

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları